турбан

мн. турбани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18131
Долго платно облик на шал што обвиткува околу капата или главата.
Англиски: turban Турски: türban
Примери:
Турбанот на султанот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи