тримир

Вид збор: Именка, машки род
Тридневен пост, при кој не се јаде ништо, а кое се држи во почетокот на велиципости.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Држи тримир.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК