тенекија

мн. тенекии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11982
1. лим, плех
Англиски: sheet metal Турски: teneke Албански: teneqe, llamarinë
Употреба: Разговорно
2. канта (од лим)
Англиски: canister Турски: teneke Албански: teneqe, kanistër
Употреба: Разговорно
Примери:
Една тенекија сирење.
Тенекија со петрол.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК