сламен

Вид збор: Придавка
Ранг: 6727
1. (направен од слама) сламен покрив
Примери:
сламена шапка.
2. (ретко кој има боја на слама, светло-жолт) сламена коса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК