сарај

мн. сараи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5853
Резиденција на султанот или раскошна куќа на турски големец.
Англиски: serraglio Турски: saray
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи