ренде

мн. рендиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 30660
1. Дрводелско сечило за стружење штици, струг.
Англиски: rasp Турски: rende Албански: rende
2. Готварска направа за стружење продукти.
Англиски: grater Турски: rende Албански: rende
Примери:
(разг.) Го направи ренде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи