протоѓакон

мн. протоѓакони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 51142
Прв, постар главен ѓакон во епархијата, особено при катедрален или соборен храм, едно од најглавните лица при служењето на епископите.
Употреба: Црковен термин
Изведенки
протоѓаконски прид.
протоѓаконскиот