поскура

мн. поскури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10678
Обредно лепче од квасено пресно тесто, симбол на Телото Христово, што служи за причестување во православната црква.
Англиски: altar bread
Употреба: Црковен термин
Примери:
Со поскура и со шише вино одевме да се причестиме.
Изведенки
поскурче ср.
мн. поскурчиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи