плех

мн. плехови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27948
1. Метал во тенка форма.
Англиски: sheet metal Германски: Blech Албански: teneqe
2. Метален сад за печење.
Англиски: baking tray Германски: Blech Албански: tepsi
Изведенки
плехче ср.
мн. плехчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК