плескавица

мн. плескавици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17303
Вид сплескано ќофте од мелено месо со зачини, испечено на скара.
Англиски: hamburger Албански: pleskavicë, hamburger
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи