пилав

мн. пилави
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19469
Јадење од варен ориз попарен со зејтин.
Англиски: risotto Турски: pilav Албански: pilaf
Употреба: Гастрономија
Изрази
(посл.) Со лаф (збор, зборови) пилав (пилаф) не се прави.
Изведенки
пилаф м.
мн. пилафи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи