пентагон

мн. пентагони
Вид збор: Именка, машки род
Геометриска слика со пет страни и пет агли.
Англиски: pentagon
Употреба: Математика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК