оскоруша

мн. оскоруши
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22638
1. Шумско овошно дрво со долги, назабени и мовливи листови со мали жолто-зелени и сочни трпкави плодови во вид на круша што се јадат откако ќе нагнијат.
Латински: Sorbus domestica Англиски: Service tree Албански: vadhë, vojsë
Употреба: Ботаника
2. Плод од оскоруша.
Латински: Sorbus domestica Албански: vadhë, vojsë
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи