медовина

(едн.) медовината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18756
1. Алкохолен пијалак од мед, сличен на вино.
Англиски: mead Албански: pije alkoolike mjalti
Употреба: Гастрономија
2. Сладок сок од овошје сличен на мед, сладок како мед.
Албански: lloj pije, i ëmbël si mjalti
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК