масакрира

масакрираат; масакрирајќи; масакрирал; масакриран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 40118
Убие, убива голем број луѓе.
Англиски: massacre
Примери:
Ги масакрираа сите заробеници.
Изведенки
масакрирање ср.
глаг. им.