малина

мн. малини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9769
1. Растение во вид на грмушка со црвени сочни плодови.
Латински: Rubus idaeus Англиски: raspberry Албански: mjedhër
Употреба: Ботаника
2. Сок од ова растение.
Англиски: raspberry Албански: mjedhër
Употреба: Гастрономија
Примери:
Дај една малина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК