локум

мн. локуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7493
Слатки од нишесте, брашно, шеќер, ореви и др.
Англиски: turkish honey Турски: lokum Албански: llokum
Употреба: Гастрономија
Примери:
кутија локум
локум со ореви
Изрази
Локум муабет - пријатен разговор.
Изведенки
локумче ср.
мн. локумчиња
дем.