логаритам

мн. логаритми
Вид збор: Именка, машки род
Број што го покажува степенот на кој треба да се дигне основниот број за да се добие бараниот број.
Англиски: logarithm
Употреба: Математика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи