ламарина

мн. ламарини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12759
Тенко извалан метал во плочи или во ленти, листови од метал.
Примери:
Рѓосана ламарина.
Санка од ламарина.
Изведенки
1. ламаринка ж.
мн. ламаринки
дем.
2. ламаринче ср.
мн. ламаринчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК