крофна

мн. крофни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27105
Набабрена мекица од киснато тесто пржена во масло за јадење.
Англиски: doughnut Германски: Krapfen Албански: krofnë, petull
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тестото за крофни нарасна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи