кривоглед

кривогледиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 54280
Што гледа накриво.
Англиски: cross-eyed
Примери:
Кривогледа невеста.
Изведенки
1. кривогледо прил.
Пример: Се џари кривогледо.
2. кривогледост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи