кревет

мн. кревети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 622
Дел од мебелот што служи за cпиење.
Англиски: bed Турски: kerevet Албански: krevat
Примери:
брачен кревет
железен кревет
војнички кревет
Изведенки
1. креветче ср.
мн. креветчиња
дем.
2. креветски прид.
креветскиот
Што се однесува на кревет.
Пример: Креветски чаршаф, креветска покривка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи