кос

коси
Вид збор: Придавка
Ранг: 12288
Што е навален, што е под некаков агол во однос на околните предмети или на хоризонталната површина.
Англиски: slanted
Примери:
коса црта
Изведенки
косо прил.
Пример: Пишува косо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи