косачка

мн. косачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34245
1. косач
Англиски: mower Албански: kositëse
Употреба: Земјоделство
Примери:
Косачките беа попргави од косачите.
2. Машина за косење трева и други растенија.
Англиски: mower Албански: kositëse
Употреба: Земјоделство
Примери:
Го доврши косењето со машинската косачка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК