косар

мн. косари
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што кове коси.
Англиски: mower Албански: kositës, kostar
Употреба: Земјоделство
2. Народен назив за месецот мај.
Англиски: May Албански: emërtim popullor i muajit maj
Употреба: Архаизам , Неменлив збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК