колпите

мн. колпитиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 34793
Вид пита кај која корите се виткаат во колца, во круг.
Англиски: pie Турски: pide Албански: kollpite
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи