качамак

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9761
Јадење од варено пченкарно брашно.
Англиски: polenta Турски: kaçamak Албански: kaçamak, bakërdan
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ќе направиме за вечера малку качамак.
качамак варен на млеко
FlexiMac
 менување на македонски глаголи