изгрејсонце

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7447
Време кога изгрева Сонцето.
Англиски: sunrise
Примери:
На изгрејсонце станавме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК