изгрев

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5974
Изгревање на сонцето.
Англиски: sunrise
Примери:
Од изгрев до залез неговата џиновска фигура се гледаше по нивите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи