идеограм

мн. идеограми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18994
Цртеж или слика што претставува поим, писмен знак во сликовното писмо.
Англиски: ideogram
Употреба: Лингвистика
Примери:
Кинески идеограм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи