заем

Види и: заим (м.)
мн. заеми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7378
Тоа што се дава некому или што се зема од некого со обврска дека ќе биде вратено.
Англиски: loan Албански: huazim, borxh
Употреба: Економија
Примери:
Никој не му дава пари на заем.
Од некаде зел на заем пченка.