веде

ведат; веди, ведете; ведев, ведеа; ведел; веден; ведејќи; ведов, ведоа; вел
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 11563
1. За птици - квачи, расплодува.
Англиски: hatch Албански: çel, bën vezë
Примери:
Квачката ги веде пилците.
2. (се веде) - Се размножува.
Англиски: hatch Албански: çel, shumohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во тој камењар змии се ведат.
Изведенки
ведење ср.
глаг. им.