веда

мн. веди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14696
1. молња, молскавица, секавица
Англиски: flash Албански: rrufe
Примери:
Негде молсна веда, а потоа се слушна далечен татнеж.
2. Вештерка, зла самовила; суштество што талка ноќе.
Англиски: witch Албански: shtrigë
Употреба: Митологија