ведарница

мн. ведарници
Вид збор: Именка, женски род
Место каде што се ведат, се квачат пилиња.
Употреба: Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК