бакрдан

мн
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20499
Јадење направено од пченкарно брашно.
Англиски: polenta Турски: bakırdan Албански: bakërdan, kaçamak
Употреба: Гастрономија
Примери:
Бакрдан со кисело млеко.
Изведенки
бакрданик м.
мн. бакрданици
Пример: Вари бакрданик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи