астал

мн. астали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31727
маса
Англиски: table
Употреба: Разговорно
Примери:
Асталот беше преполн со најразличи јадења.
Изведенки
1. асталче ср.
мн. асталчиња
дем.
2. асталски прид.
асталскиот
Пример: асталски чаршаф
FlexiMac
 менување на македонски глаголи