алиенација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38766
1. отуѓување
Англиски: estrangement Албански: ftohje
2. Отуѓување, префрлање имот од едно на друго лице.
Англиски: alienation Албански: tjetërsim
Употреба: Правда
Примери:
Адвокатот изврши алиенација уште истиот ден.
3. Душевно, психичко растројство.
Англиски: alienation Албански: tjetërsim
Употреба: Медицина
Примери:
Дијагнозата е алиенција во прва фаза.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи