ќебапче

мн. ќебапчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 21112
Валчесто парче од мелено месо, печено на скара.
Англиски: kebab Албански: qebapëz
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи