ѓердан

мн. ѓердани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6621
Ниска од бисер, злато, скапоцени камења, што обично се носи околу вратот, како украс, накит.
Англиски: necklace Турски: gerdan
Примери:
бисерен ѓердан
златен ѓердан
Изведенки
ѓерданче ср.
мн. ѓерданчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК