zebra - онтологија

зебра повеќе

мн. зебри
Вид збор: Именка, женски род
Вид копитар со црно - бели линии по телото, слично на коњ, што живее во африканските савани.
Латински: Equus zebra Албански: zebër
Употреба: Зоологија
Место на улицата обоено со линии што означува пешачки премин.
Албански: vija të bardha, zebra
Употреба: Зоологија