young shoot - онтологија

фидан повеќе

мн. фидани
Вид збор: Именка, машки род
стебленце, ластар
Турски: fidan Албански: fidan
Употреба: Ботаника , Разговорно

фиданка повеќе

Види и: фидан (м.)
мн. фиданки
Вид збор: Именка, женски род
фидан
Албански: fidane
Употреба: Ботаника

фиданче повеќе

мн. фиданчиња
Вид збор: Именка, среден род
фидан, фиданка
Албански: fidan
Употреба: Ботаника , Деминутив

филиз повеќе

мн. филизи
Вид збор: Именка, машки род
ластар, фидан, фиданка
Турски: filiz Албански: filiz, lastar
Употреба: Архаизам , Ботаника