yoke - онтологија

јарем повеќе

мн. јареми
Вид збор: Именка, машки род
Дрвена направа во која се впрегнуваат два вола за орање.
Албански: zgjedhë, zhgedhë
Употреба: Земјоделство

лисица повеќе

мн. лисици
Вид збор: Именка, женски род
Железен отвор на кој е прицврстен јаремот на воловска кола.
Албански: lidhje e fortë