yoke - онтологија

вјарми повеќе

вјармат
Вид збор: Глагол, свршен
става во јарем
Албански: vë në zgjedhë
потчини, пороби
Албански: robëron, vë në zgjedhë
Употреба: Преносно значење

впрегне повеќе

впрегнат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави животно во запрега или во јарем.
Албански: lidhë fortë

јарем повеќе

мн. јареми
Вид збор: Именка, машки род
Дрвена направа во која се впрегнуваат два вола за орање.
Албански: zgjedhë, zhgedhë
Употреба: Земјоделство

лисица повеќе

мн. лисици
Вид збор: Именка, женски род
Железен отвор на кој е прицврстен јаремот на воловска кола.
Албански: lidhje e fortë

наглави повеќе

наглават
Вид збор: Глагол, свршен
Стави огламник, јарем на добиток.
Албански: vë zgjedhë