yearning - онтологија

копнеж повеќе

мн. колнежи
Вид збор: Именка, машки род
Силна желба за нешто.

носталгија повеќе

(едн.) носталгијата
Вид збор: Именка, женски род
Копнеж по минатото, по неповратното.
Албански: nostalgji, mall

тежнеење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
целење, чезнеење, стремење кон
Албански: aspiratë, tentim, mall

чезнење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
чезнее