year - онтологија

година повеќе

мн. години
Вид збор: Именка, женски род
Време во кое Земјата свртува цел круг околу Сонцето, од 1 јануари до 31 декември.
Српски: година Албански: vit Бугарски: година Грчки: χρόνος
Годиште (на списание, весник и сл.)
Албански: vit

годиште повеќе

мн. годишта
Вид збор: Именка, среден род
година, старост

класа повеќе

мн. класи
Вид збор: Именка, женски род
Генерација на ученици од исто училиште; група воени обврзници што служат војска во ист период.
Албански: klasë, gjeneratë
Употреба: Образование

лето повеќе

мн. лета
Вид збор: Именка, среден род
година
Употреба: Архаизам