wrestling - онтологија

борење повеќе

мн. борења
Вид збор: Именка, среден род
Борба на двајца противници заради совладување со физичка сила.
Употреба: Спорт

костец повеќе

Вид збор: Именка, машки род
борба, борење

кутканица повеќе

мн. кутканици
Вид збор: Именка, женски род
борење
Употреба: Разговорно

пеливанлак повеќе

мн. пеливанлаци
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Пеливанство, работа на пеливанот.
Турски: pehlivanlık Албански: pelivanllëk, mundje
Употреба: Разговорно , Спорт