wren - онтологија

глувчарапче повеќе

мн. глувчарапчиња
Вид збор: Именка, среден род
Птица пејачка со мал раст.
Латински: Troglodytes troglodytes
Употреба: Зоологија

оревче повеќе

мн. оревчиња
Вид збор: Именка, среден род
Мала песнопојна птица.
Латински: Troglodytes parvulus Албански: trumcak
Употреба: Зоологија