wreath - онтологија

венец повеќе

мн. венци
Вид збор: Именка, машки род
Предмет со кружна или овална форма, исплетен од цвеќе, лисја и слично, како награда за победникот, во знак на почест, во радосни расположенија, во жалост итн.
Албански: kurorë
Различни плодови сплетени или нанижани во круг.
Албански: varg

венче повеќе

мн. венчиња
Вид збор: Именка, среден род
венец
Албански: kurorë
Употреба: Деминутив