wormwood - онтологија

вермут повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Вид лековита и ароматична билка.
Латински: Artemisia absinthium Германски: Wermut Албански: pelin

пелин повеќе

(едн.) пелинот
Вид збор: Именка, машки род
Ароматично растение со лековити својства и горчлив вкус.
Латински: Artemisia absinthium Турски: pelin Албански: pelin
Употреба: Ботаника
Примери:
(нар. поез.) Во ливада ковил до колена, пелин до рамена.

пелинец повеќе

Види и: пелин (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
пелин
Албански: pelin
Употреба: Ботаника , Хипокористика