wish - онтологија

желание повеќе

Види и: желба (ж.)
мн. желанија
Вид збор: Именка, среден род
желба
Употреба: Архаизам

желба повеќе

мн. желби
Вид збор: Именка, женски род
барање, посакување, наредба
Албански: dëshirë

повта повеќе

Види и: повтеж (м.)
мн. повти
Вид збор: Именка, женски род
желба, апетит, обид
Употреба: Дијалектен збор

сон повеќе

мн. соништа
Вид збор: Именка, машки род
желба, илузија
Албански: dëshirë, ëndërr
Употреба: Преносно значење

ќеф повеќе

мн. ќефови
Вид збор: Именка, машки род
волја
Турски: keyif Албански: qejf, dëshirë
Употреба: Разговорно